Hoolahan sviner arbejdsgiver
Illustration
Premier League

Hoolahan sviner arbejdsgiver

Norwich-spilleren Wesley Hoolahan har angiveligt svinet klubben til i en samtale med en journalist i går.

Wesley Hoolahan kan måske snart være på vej ud af Norwich. Den irske midtbanespiller synes i hvert fald at have gjort sig ganske upopulær i Premier League-klubben, efter at han angiveligt har dummet sig gevaldigt, da Norwich i går eftermiddags åbnede dørene for pressen.

Til et mediearrangement i klubben var Hoolahan i snak med en tv-journalist. Kameraet var slukket, men samtalen blev overhørt og viderefortalt på stedet.

Hoolahan blev angiveligt stillet spørgsmålet, om han var på vej ud af klubben, og til det svarede han:

- Det håber jeg. Det er en fucking lorteklub.

Hoolahan har længe været interesseret i at komme væk fra Norwich, men klubben har afvist hans ønske, som kom i forbindelse med et bud fra Aston Villa. Spørgsmålet er, om denne historie kommer til at ændre på klubbens holdning.

Senere kom klubbens manager Chris Hughton forbi samme mediearrangement, og han blev bedt om at forholde sig til Hoolahans udtalelser.

- Det er nyt for mig. Det er ikke noget, jeg har hørt om, men jeg vil undersøge det, sagde Hughton og understregede, at Hoolahan i øjeblikket stadig figurerer i planerne for Norwich-foråret.

Det er ikke første gang, at en af truppens spillere har haft problemer med disciplinen. Også Robbie Snodgrass har tidligere været nødt til at undskylde efter et udbrud under kampen mod Newcastle forleden, hvor han svinede fansene til, fordi de buhede af holdet.