Liverpool vil forgylde Suarez
Illustration
Premier League

Liverpool vil forgylde Suarez

Liverpool arbejder ifølge flere medier på at forlænge Luis Suarez' kontrakt og gøre ham til klubbens bedst betalte spiller. 

Liverpool er desperate for at beholde angriberen Luis Suarez, og den engelske klub vil ifølge flere medier forlænge angriberens kontrakt med klubben.

Ifølge goal.com og Daily Mail vil Suarez blive klubbens bedst betalte spiller, hvis han skriver under på den nye kontrakt. Det anslåes, at uruguayaneren vil tjene omkring 1,2 millioner kroner om ugen på den nye kontrakt, og det er mere, end dét Steven Gerrard tjener, som lige nu er klubbens højest lønnede. 

Kontrakten skal sikre, at Suarez bliver på Anfield og ikke stikker af til en anden klub. I kulissen har der længe floreret rygter om, at Real Madrid skulle være stærkt interesserede i at hente den tidligere Ajax-spiller til Santiago Bernabeu, og spanierne overvejer angiveligt allerede at hente Suarez i vinterens transfervindue. 

Suarez skrev under på sin nuværende kontrakt, der løber frem til år 2016, i august sidste år.