PL-manager forventede fyring
Illustration
Premier League

PL-manager forventede fyring

Manager Malky Mackay er stadig i spidsen for Premier League-klubben Cardiff. Det havde han ikke regnet med. 

Cardiff har udover en naturlig omtumlet tilværelse som Premier League-oprykker kæmpet med problemer i ledelsen. Klubbens ejer Vincent Tan er meget upopulær blandt fansene, hvor den seneste udvikling har været en uoverensstemmelse med Cardiff-manager Malky Mackay. 

Mackay modtog en mail i sidste uge fra Tan, hvor han blev bedt om at opsige sit job eller blive fyret. Tan skrev i mailen, at han var utilfreds med Mackay præstation som manager på alle parametre, og det var Mackays udtalelser til pressen om, at han ønskede tre nye spillere i januar, der gjorde udslaget.

- Jeg følte, jeg ville være arbejdsløs, når weekenden var ovre. Den mail gjorde mig meget sur. Jeg afviste at sige op og forventede en fyring, sagde Mackay på et pressemøde mandag ifølge BBC.

Nu er han dog stadig manager for klubben, men han ved ikke, hvor han står og han fortæller, at han ikke ved, om der kan blive tale om forsoning mellem ham og Tan. 

- Jeg er stolt over at være manager her i klubben, og jeg mener også, jeg skal være manager. Jeg vil fortsætte mit arbejde. Hvis nogen vil gøre noget anderledes, må de gøre det, lød den slet skjulte bemærking rettet mod Vincent Tan.

Tan har gjort sig upopulær tidligere ved at skifte klubbens trøjefarve fra blå til rød. Og så fyrede han tidligere på efteråret sportschef Iain Moody og erstattede ham med den 23-årige Alisher Apsalyamov fra Kazakhstan, der har ingen tidligere erfaring med fodbold på topniveau. 

Moody er nu ansat hos en anden oprykker i Premier League, Crystal Palace.