Rodgers roser Dalglish-indkøb
Illustration
Premier League

Rodgers roser Dalglish-indkøb

Jordan Henderson blev længe set som et dyrt fejlkøb i Liverpool, men under Brendan Rodgers har midtbanespilleren vist nogle af de kvaliteter, der fik klubben til at betale omkring 200 millioner kroner for ham i Sunderland. 

For dyr og for dårlig. Sådan har kritikken af Liverpools Jordan Henderson længe lydt både fra klubbens egne fans og andre fodboldkritikere. Men i denne sæson har den 23-årige midtbanespiller vist nogle af de kvaliteter, der fik Merseyside-klubben til at bruge omkring 200 millioner kroner på ham i 2011. 

Og klubbens manager, Brendan Rodgers, roser sin forgænger, Kenny Dalghlish, for at have købt Henderson. 

- Det var et fantastisk køb af Kenny. Prisen på Jordan har været kritiseret af mange, men han bestemte den jo ikke selv. Han er 23 år, 1,82 centimeter høj, han kan løbe solen sort, og så har han en rigtig god teknik, siger Rodgers til Liverpool Echo og tilføjer:

- Hans taktiske forståelse for, hvornår han skal presse, og hvornår han skal afvente, bliver hele tiden bedre og bedre. Da jeg kom til klubben, havde jeg hørt, at han havde en fremragende indstilling, og det er også mit indtryk. 

- Han er en super spiller. Han mangler blot noget selvtillid, men han har været fantastisk for mig. Han er både fysisk og psykisk utrolig stærk, og han vil kun blive bedre og bedre. 

Henderson spillede en rigtig god kamp, da Liverpool slog Tottenham med 5-0 i weekenden, hvor englænderen lå som den mest fremskudte af spillerne på Brendan Rodgers' midtbane.