Superliga

Silkeborg Stadion ikke kampklar

Det er ikke kun hos HB Køge, at forårssæsonens første hjemmekampe er i fare for aflysning. Silkeborg Stadion risikerer også at bukke under for vinterkulden.

Selv om forårssæsonen skydes i gang i starten af marts, betyder det ikke nødvendigvis, at Silkeborg IF kommer meget i ilden fra starten af måneden. Således trues de rødblusede både af en aflysning i klubbens første og tredje kamp i sæsonen.

Silkeborg er programsat til at gæste HB Køge den 7. marts, men den kamp er i overhængende fare for at blive aflyst. Det samme er tilfældet med klubbens første hjemmekamp den 20. marts mod FC Midtjylland. Årsagen er manglende baneopvarmning på de to holds hjemmebaner.

Silkeborg har højest overraskende overvintret på SAS Ligaens fjerdeplads, og de skal forsøge at holde de nærmeste konkurrenter fra Brøndby, AGF og AaB bag sig i kampen om europæisk kvalificering.