Aldo scorer en million på kapitaludvidelse
Illustration
Superliga

Aldo scorer en million på kapitaludvidelse

Brøndby IF har netop offentligt prospektet for klubbens forestående kapitaludvidelse, og den kan vise sig at blive en god forretning for bestyrelsesformanden Aldo Petersen. 

Brøndby IF gør klar til en ny kapitaludvidelse, der - i bedste fald - kan spytte yderligere 51 millioner i klubkassen på vestegnen. 

Det har klubben offentliggjort i et prospekt, som i dag er blevet udsendt på Brøndbys hjemmeside, og deri kan de også offentliggøre, at det kan gå hen og blive en god forretning for klubbens bestyrelsesformand, Aldo Petersen. 

Således kan han stikke en million kroner i lommen, som den eneste i Brøndbys bestyrelse, da han har påtaget en særlig arbejdsopgave i forbindelse med gennemførelsen af kapitaludvidelsen. 

- Der er i 2013 frem til Prospektdatoen ikke indgået aftaler, som medfører, at medlemmer af Bestyrelsen vil modtage vederlag for ad hoc-opgaver, bortset fra at Bestyrelsens formand, der efter anmodning fra Bestyrelsen har påtaget sig en særskilt arbejdsopgave i forbindelse med tegning af Noteringsaktierne og gennemførelsen af Udbuddet, vil modtage et arbejdsvederlag på 1,0 mio. kr. i forbindelse med Udbuddets gennemførelse, skriver Brøndby i det udsendte prospekt.