Hobro præsenterer forventet millionunderskud
Superliga

Hobro præsenterer forventet millionunderskud

Hobro IK har ved en generalforsamling tirsdag præsenteret et underskud tæt på de fire millioner for den første halvdel af 2017.

Hobro har fået et flyvende comeback i den danske Superliga efter en enkel sæson i den næstbedste danske række.

Efter 13 spillerunder befinder holdet sig på en fjerde plads i tabellen, og i weekenden besejrede Thomas Thomasbergs nordjyske tropper det hidtidige tophold, FC Nordsjælland, med hele 4-0 på hjemmebane. 

Den succesfulde tilbagevending er da ikke tilfældig. Hobro IK besluttede nemlig at bevare et fuldtidsprofessionelt setup, da holdet rykkede ned i 2016. Og det har nu sat sit præg på klubbens regnskab.

Tirsdag kunne Hobro nemlig præsentere et underskud på 3.751.588 millioner kroner for den første halvdel af 2017. Det oplyser klubben i en pressemeddelelse. 

- Resultatet er i overensstemmelse med vores forventninger og skal ses i sammenhæng med, at vi i forbindelse med nedrykningen i sommeren 2016 besluttede at opretholde et, for Hobro IK, relativt højt spillerbudget i 2016/17-sæsonen i bestræbelserne på en hurtig tilbagevenden til Alka Superligaen. Der er således tale om et kalkuleret underskud for perioden, forklarer Lars Kühnel, der er formand i Hobro IK A/S, til klubbens hjemmeside og fortsætter:

- Det positive er, at sidste års kalkulerede satsning på en hurtig tilbagevenden til Alka Superligaen lykkedes, da Hobro IK besejrede Vendsyssel FF på et tætpakket DS Arena på en solbeskinnet lørdag i maj måned, og at vi i indeværende sæson i Alka Superligaen har præsteret over al forventning, siger Lars Kühnel.

Hobros næste kamp i Superligaen er på søndag, når de gæster SønderjyskE.