Lille overskud i AaB i tredje kvartal
Illustration
Superliga

Lille overskud i AaB i tredje kvartal

AaB har aflagt kvartalsrengskab og præsenterer et overskud på 300.000 kroner, hvis man fraregner nedskrivningen af kapitalandele og tilgodehavender i Sport On Top ApS.

AaB nedskrev i oktober deres kapitalandele og tilgodehavender i Sport On Top ApS med 12,2 millioner kroner, hvormed klubbens egenkapital røg ned på nul. I dag har de så aflagt kvartalsregnskab for perioden 1. juli til 30. september 2013.

Det viser et overskud på 300.000 kroner, hvis man altså ikke regner nedskrivningen på Sport On Top ApS med, og det gør de ikke i AaB. De glæder sig over resultatet og arbejder videre med at styrke klubbens kapitalgrundlag.

- Det er først og fremmest tilfredsstillende, at vi uden transferindtægter (salget af Nicklas Helenius til Aston Villa var med i halvårsregnskabet for første del af 2013 red.) kan notere et overskud for tredje kvartal, hvilket bekræfter, at vi er på rette spor. Det er glædeligt, at der er balance i den primære drift, men vi har fortsat et spinkelt kapitalgrundlag, og dette arbejder vi fortsat på at forbedre, siger direktør Stephan Schors i en pressemeddelelse.

Efter at have aflagt halvårsregnskab i august forventede AaB et positivt resultat for 2013. Det blev justeret til et underskud, da de nedskrev værdien af Sport On Top ApS. Nordjyderne forventer et underskud i den gode ende af intervallet fem-ti millioner kroner.