Lyngby-træner: Loyaliteten siger noget om truppens karakterer
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Superliga

Lyngby-træner: Loyaliteten siger noget om truppens karakterer

Thomas Nørgaard sætter pris på spillernes loyalitet i en svær situation, og cheftræneren mener, at de siger en del om deres karakter. Imens prøver holdet at koncentrere sig om kampen mod Brøndby IF på søndag.

Tirsdag valgte spillerrådet i Lyngby Boldklub og Spillerforeningen at opfordre alle klubbens spillere til at give bestyrelsen ekstra tid til at få nye investorer på plads. Det skulle gerne ske seneste fredag.

Det viser loyalitet over for klubben, mener cheftræner Thomas Nørgaard, der lige nu forsøger at holde fokus på søndagens forårspremiere mod Brøndby IF, selv om klubbens fremtid ligger på vippen.

- Vi har fokus på at træne og forberede os bedst muligt henimod vores kamp på søndag. Vores største opgave er kampen mod Brøndby, og det er der, vi lægger al vores energi, siger Nørgaard i en pressemeddelelse.

- Vi sætter pris på spillertruppens loyalitet indtil nu, og det siger meget om, hvilken klub det her er, og hvad for karakterer der er i truppen. Vi har været og er stadig fælles om at håndtere hele situationen, og det gør vi internt på den bedst mulige måde.

Det er dog ikke alle spillere, der har tænkt sig at vise uendelig loyalitet, mens de venter på at få at vide, om klubben overlever. Fra i dag kan de ophæve deres aftaler med Lyngby, og det har Mikkel Rygaard ifølge tipsbladet.dk's oplysninger tænkt sig. Brøndby IF og FC Nordsjælland skulle være de varmeste bud på en ny arbejdsgiver.

Samtidig er januarindkøbet Simon Strand på vej tilbage til svensk fodbold, skrev en lokalavis tidligere på dagen.

I mellemtiden håber de øvrige spillere, at klubben klarer sig.

- Nu håber jeg at de nye, potentielle investorer kan finde en løsning og gøre det så hurtigt som muligt og senest på fredag. Jeg håber selvfølgelig på det bedste, siger anfører Mathias Tauber.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.