Ove Christensen stopper i Viborg
Illustration
Superliga

Ove Christensen stopper i Viborg

Ove Christensen er ikke længere cheftræner for Viborgs Superliga-hold. 

Viborg skal have ny cheftræner. Klubbens hidtidige træner Ove Christensen stopper således på grund af helbredsmæssige årsager. 

Det bekræfter klubben på sin hjemmeside. Det er en alvorlig knæskade, der forhindrer Ove Christensen i at passe sit job som cheftræner i Viborg, forklarer klubbens læge Michael Væsel.

- Cheftræner Ove Christensen har gennem de sidste 4-5 måneder haft problemer med sit knæ. De første måneder har vi kunnet styre problemerne, men den sidste måned har problemet været af en sådan karakter, at vi har været nødt at undersøge tingene mere indgående. Det har her vist sig, at Ove Christensen har en alvorlig knæskade, med mange smerter og funktionsindskrænkning til følge. En del af knoglen under det ledbærende brusk, er gået i stykker, og det har medført udtalt væskedannelse i og omkring knæet. Jeg har anbefalet, at Ove med øjeblikkelig virkning aflaster knæet, og begynder på en fuldtids rehabilitering. Ved ikke at aflaste knæet og påbegynde rehabilitering, risikerer Ove Christensen at påføre knæet uoprettelig skade. Jeg finder det derfor fuldstændig uforsvarligt at lade Ove Christensen fortsætte i sit job som cheftræner, fortæller han. 

Viborgs bestyrelsesformand Kim Nielsen begræder Ove Christensens stop. 

- Det er et ekstremt uheldigt tidspunkt, den endelige beslutning er taget. Men ud fra den lægelige vurdering og en dybtgående snak med Ove, må vi acceptere, at vi er nødt til at finde en anden løsning på cheftrænerposten. Ove har været den rigtige mand på det rigtige tidspunkt for Viborg FF, og vi har været ekstremt glade for samarbejdet med ham. Nu gælder det for Ove om at fokusere på sit helbred, og at Viborg FF må finde en løsning, som er så optimal som mulig, siger Kim Nielsen. 

Viborg FF har endnu ikke oplyst, hvordan trænerkonstellationen i klubben nu ser ud.