Video : Tipsbladet
Superliga

Så meget har AGF betalt for Tobias Anker

NordicBet Liga-klubben Vendsyssel FF har ifølge Tipsbladets oplysninger solgt stopperen Tobias Anker til AGF for lidt under tre millioner kroner.

For små to uger siden sagde NordicBet Liga-klubben Vendsyssel FF farvel til angriberen Wessam Abou Ali, som blev solgt til Allsvenskan-klubben IK Sirius for cirka to millioner kroner - dengang det dyreste salg i klubbens historie.

Den rekord er nu allerede slået.

Det skete forleden, da AGF annoncerede købet af stopperen Tobias Anker, som i den forgangne sæson viste sig flot frem i Vendsyssel.

Klubben fra den næstbedste række har selv bekræftet, at salget af Anker er det største i klubbens historie.

Hverken AGF eller Vendsyssel har nævnt prisen på forsvarsspilleren, men ifølge Tipsbladets oplysninger betaler Superliga-klubben lidt under tre millioner - i omegnen af 2,8 millioner - kroner for den tidligere FC Midtjylland-spiller.

Vendsyssel har haft et aktivt transfervindue, hvor man har fået en masse tilgange. Mathias Haarup, Mads Eriksen, Oskar Öhlenschlaeger, Marcus Hannesbo, Omar Jebali, Gustav Dahl, og Benni Smales-Braithwaite er nye spillere.

Til gengæld har man mistet en del spillere, herunder anker og Abou Ali.