FC Midtjylland afviser Vigen-interesse og vil holde på Olsson

Lasse Vigen er ikke et tema i FC Midtjylland, hvor klubbens sportsdirektør, Claus Steinlein, er meget lidt interesseret i at sælge Kristoffer Olsson.



Svenske Kristoffer Olsson har sagt meget tydeligt, at han ønsker at komme væk fra FC Midtjylland, hvor han er utilfreds med den manglende spilletid og samarbejdet med træner Jess Thorup.

Midtbanespilleren, der har bejlere i Sverige i form af Hammarby og IFK Norrköbing, har så sent som i denne uge gjort det klart over for Fotbollskanalen.se, at han meget gerne vil til IFK Norrköbing.

FC Midtjylland skal allerede har afvist Norrköbing og gjort forhandlingerne med den svenske klub kolde, fordi FCM kræver en høj pris for den 21-årige centrale midtbanespiller, der har stået bag Rafael van der Vaart og Jakob Poulsen på FC Midtjyllands centrale midtbane.

Og Claus Steinlein, sportsdirektør i FC Midtjylland, fastholder, at det ikke er i den danske klubs interesse at sælge, trods Olssons meget højlydte ønske om at komme væk.

– Kristoffer er en ung spiller, der kan udvikle sig, og lige nu er han med landsholdet. Vi så sidste år, hvor god han kan være, og vi er meget glade for Kristoffer. Vi taler om den svenskeU21-landsholdsanfører, der var med til at kvalificere Sverige til U21-EM til sommer, og som i sommeren 2015 vandt U21-EM med Sverige, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk og forklarer:

– Han har haft en periode, hvor tingene ikke er gået hans vej. Det er kun én ting at gøre, og det er at tage arbejdshandskerne på. Han er foretrukken, han skal bare bevise sig. Så vi tager ikke det hele så tungt – det er også højt til overliggeren her. Men vi har haft nogle snakke med ham, og selvfølgelig ønsker han at spille fast og bryde igennem, siger han.

Hvis det alligevel skulle ende med et salg af Kristoffer Olsson, føler Claus Steinlein sig godt besat på den centrale midtbane. Også selv om en gammel kending har givet udtryk for, at han gerne vil tilbage til Superligaen på en lejeaftale.

Gennem sin agent, Gulli Tomasson, har Lasse Vigen givet udtryk for, at han vil hjem til Danmark på en lejeaftale, og selv om han er Esbjerg-dreng, har Lasse Vigen Christensen halvandet år på FC Midtjyllands akademi, inden han blev sendt videre til England og Fulham. I denne sæson er det blevet til meget få minutter, og derfor vil han nu have fast spilletid – og gerne i Danmark.

Men det ligner ikke, at det bliver i FC Midtjylland.

– Nu har vi jo købt midtbanespillere ind, og både Kaan og Frank (Kaarinen og Onyeka, red.) har forlænget. Så vi føler os godt besatte på midtbanen, hvor vi både har rutine og har yngre modeller, ligesom vi får Janus Drachmann ind. Det er ikke et tema, siger Steinlein, der heller er på vej til at hente Sylvester Igboun tilbage til FC Midtjylland:

– Det er rigtigt, at han har været forbi os her i julen, men det var for at møde sine gamle venner, og så fik vi en frokost med ham. Han fortalte selvføgelig en masse røverhistorier fra Rusland. Ham er vi ikke ved at hente, siger han.

Ud over Janus Drachmann har FC Midtjylland også tilknyttet Marc Dal Hende, begge fra SønderjyskE, og begge skifter til FC Midtjylland den 1. juli 2017.





Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’


Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

– Fuldstændig svigtet

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Rune deler nyt efter mareridt

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

AGF henter Ibrahim Traoré

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

– Cooper skyder på Schmedes

OB – Silkeborg IF

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Angriber er færdig i Randers FC

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Et slag fra førstepladsen

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

To trænere færdige i Superliga-klub

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC