• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Robin Ettinger-Erichsen

FC Midtjylland giver kontrakt til Kirk

FC Midtjylland giver kontrakt til Kirk

Nikolaj Kirk, der har spillet på klubbens akademi, har underskrevet en fem-årig kontrakt med FC Midtjylland. Den 18-årige ser frem til at skulle kæmpe om spilletid i Superligaen.

Af Robin Ettinger-Erichsen

FC Midtjylland har en stolt tradition for at give ungdomsspillere chancen på klubbens førstehold. Mikkel Duelund, Marco Larsen og Rasmus Nissen er alle en nuværende del af Superliga-truppen, og har alle spillet på klubbens akademi. 

Den næste spiller i rækken er den 18-årige Nikolaj Kirk, der netop har skrevet en fem-årig med ulvene. Kirk gør sig som midtbanespiller og har tekniske egenskaber, der gør ham i stand til at sætte sine offensive holdkammerater i scene.

Læs også: Optakt: OB - FC Midtjylland

Nikolaj Kirk har spillet på samtlige danske ungdomslandshold til og med U18, og ser nu frem til den udfordring det er at spille sig på FC Midtjyllands førstehold.

- Jeg er utrolig glad og stolt over at blive i klubben. Det er en drøm, der går i opfyldelse efter mange års arbejde. FC Midtjylland er en klub, som giver unge spillere en chance, og træningen og setuppet er utroligt professionelt, så det er et perfekt match for mig, siger han til klubbens hjemmeside.

Flemming Broe, der er akademichef i FC Midtjylland, er glad for at endnu en spiller kan tage springet fra akademi- til førsteholdsspiller, og nævner udover Nikolaj Kirks tekniske kvaliteter også hans tilgang.

- En af han store kvaliteter er hans dedikation til spillet. Nikolaj har kæmpet hårdt for at nå hertil. Han dækker en position centralt i banen, hvor der er kamp om pladserne, så vi glæder os til at se, hvilken udvikling, han går igennem, siger Flemming Broe. 

Den unge midtbanespiller kan se frem til at skulle kæmpe med Jakob Poulsen og Rafael van der Vaart om spilletid, men i første omgang er det hans mål at bide sig fast i truppen og få debut på MCH Arena.

Superliga

Mere Superliga

Fokus