FC København har tidligere været garant for mange store oplevelser i Champions League, og de danske vicemestre har mulighed for at give os endnu flere. Onsdag aften vandt FC København nemlig 3-2 over Club Brugge i et sindssygt drama i Belgien.
FC København kom lovende fra start, og efter et kvarters spil havde Cesar Santin 1. halvlegs første store chance, da han fra en næsten fri position fik afsluttet, men desværre sneg bolden sig lige forbi stolpen.
Stille og roligt fik Club Brugge dog overtaget, og efter 23 minutter kunne holdet bringe sig foran. Et hjørnespark blev lagt ind mod forreste stolpe, hvor Jordi Figuera – eller var det Lars Jacobsen? – fik panden på, således bolden snød Johan Wiland og gik i kassen til 1-0, som også var pausestillingen.
Det betød, at FC København skulle frem og score, og det var da også et mere offensivt indstillet FCK-mandskab, der indledte 2. halvleg. Og efter 58 minutter havde Nicolai Jørgensen en gylden chance for at udligne, da Bryan Oviedo lagde bolden til rette for ham i feltet, men Jørgensen sparkede over.
Der skulle dog kun gå to minutter, før Nicolai Jørgensen tog den sødeste revanche af dem alle. Endnu en gang endte bolden for fødderne af den tidligere Leverkusen-spiller, der med det kolde højre ben flugtede kuglen op i nettaget.
Så var FC København pludselig videre, men glæden varede kort for de danske vicemestre. Fem minutter senere var Club Brugge nemlig tilbage i front. FCK-forsvaret fik ikke clearet bolden ordentligt, og så endte bolden for fødderne af Vadis Odjidja-Ofoe, der tog et træk ind i banen og gjorde det til 2-1 med venstrebenet.
En kold spand vand i hovedet på københavnerne, men gæsterne fortsatte med at jagte den scoring, der ville sende serven over på deres side. Og efter 77 minutter kom den.
Lars Jacobsen sendte et indlæg ind i feltet, der fik lov at passere hele vejen til Bryan Oviedo ved bagerste stolpe, og han lagde bolden på tværs til sin landsmand Chrisitan Bolanos, der i sikker stil udlignede til 2-2.
Efter 85 minutter var Club Brugge så tæt på at udligne, som man overhovedet kan komme, men heldet tilsmilede FCK i usandsynlig høj grad denne onsdag, så Meuniers afslutning ramte indersiden af stolpen. Lidt senere fik Club Brugge bolden i nettet, men målet blev annulleret for offside, og i slutminutterne kunne Cesar Santin så gøre det til 3-2, da han scorede i et tomt mål, efter at hjemmeholdets målmand var gået med frem på et hjørnespark i et desperat sidste forsøg fra Club Brugge.
Og så kunne FC København-spillerne juble over videre avancement i verdens fornemste klubturnering.
Nu skal FC København ud i endnu en kvalifikationsrunde, hvor der venter en endnu skrappere modstander end Club Brugge, men til gengæld kan danskerne glæde sig over, at de nu som minimum er kvalificeret til gruppespillet i Europa League.

Nu åbner dansk træner op om fyring

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Supercomputer: De bliver danske mestre

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Kæmpe bøde til FC København

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret