PSV vil se mere til ungt OB-talent

Jens Jakob Thomasen kan blive det næste unge danske talent, der skifter til udlandet. Han er dog også opsat i at få OB-debut i Superligaen.



En række unge danske fodboldtalenter har i de senere år taget turen til en udenlandsk klub i en tidlig alder i jagten på succes. Det 17-årige OB-talent Jens Jakob Thomasen kan blive den næste unge dansker, der jagter drømmen uden for landets grænser. 

Jens Jakob Thomasen var i sidste uge på besøg i selveste PSV i Holland, hvor han trænede med i fem dage, inden han stødte til OB’s U/19-hold i en ungdomsturnering. PSV er fortsat interesseret i den unge fynbo, der har gjort sig godt bemærket for OB gennem længere tid. 

Søndag var han tilbage i Danmark, og nu ser han tilbage på en stor oplevelse i Holland.

– Det var en kæmpe oplevelse. Jeg valgte at tage af sted alene for at se, hvad der kræves i udlandet – også i forhold til at stå på egne ben. Man kan godt se, at det er en klub, der har flere ressourcer end OB. Der var et større antal fuldtidsansatte ungdomstrænere, og mange mennesker tilknyttet de forskellige ungdomshold, de har et kæmpe træningsanlæg og nogle topmoderne faciliteter. Det var meget stort. En af dagene blev jeg også trænet af Ruud van Nistelrooy, hvilket var en oplevelse i sig selv, fortæller Jens Jakob Thomasen til tipsbladet.dk. 

Den offensive midtbanespiller, der fyldte 17 år i juni, var i Eindhoven i fem dage, der bød på flere gode oplevelser. 

– Fordi U/19-holdet havde fri, trænede jeg den første dag med U/17-holdet, hvor spillerne er et år yngre end mig. Det var egentlig overraskende, hvor højt niveauet var. De er yngre end mig, men de var sindssygt dygtige. Jeg kunne nu godt følge med, og det skulle jeg også gerne, når jeg er ældre end dem. 

– Om tirsdagen spillede jeg kamp med U/17-holdet, og vi fik egentlig at vide, at det var en stærk modstander, men vi vandt 7-1, og jeg scorede et mål. Men det siger også noget om PSV’s niveau. Onsdag var der fridag, fordi førsteholdet skulle spille Champions League, og torsdag/fredag trænede jeg så med klubbens U/19-hold. De var også helt vildt dygtige, men jeg følte godt, at jeg kunne være med. Men jeg lærte også noget af at spille med nogle af de bedste i Holland, siger Jens Jakob Thomasen, som fik ros af PSV-lederne efter sit besøg i klubben. 

– Jeg fik en fin tilbagemelding fra deres U/19-træner. Han så vores kamp med U/17-holdet, og han syntes, at jeg gjorde det fint. Han så mig som en intelligent midtbanespiller med et godt blik for spillet, og han kaldte min scoring en rigtig ‘øjenhænger’, fordi jeg i stedet for at modtage bolden og skyde, afsluttede direkte i mål. Det var en god oplevelse, men det underbygger det kun, at jeg har fået at vide, at jeg trænede godt, siger fynboen, der kan komme på et nyt visit i den hollandske klub. 

– PSV vil gerne invitere mig til en ny prøvetræning, fordi de er interesserede i min udvikling. Det er planen, at det skal ske engang i januar, fortæller Jens Jakob Thomasen. 

Tidligere har OB sendt Christian Eriksen til hollandsk fodbold og Ajax, men de senere år har budt på endnu flere danske stortalenter i udenlandske klubber. Jens Jakob Thomasen afviser ikke, at han kan blive den næste.

– I første omgang tænker jeg på, at jeg har kontrakt med OB i to år, men kommer der et tilbud, som OB accepterer og også er spændende, er det svært ikke at overveje det. Det er få gange, man får chancen for det, men jeg tager det som det kommer. Jeg vil ikke tage af sted for bare at spille fodbold; der er flere ting, man skal gå op i. Jeg fik et godt indtryk af PSV, der bød mig velkommen og viste mig klubben, så det kunne også være interessant, siger han. 

Dog er det også en mulighed for Jens Jakob Thomasen at fortsætte i OB. Den 17-årige midtbanespiller har i løbet af sommeren trænet med klubbens Superliga-hold, og det blev også til spilletid i sommerens opvisningskampe mod fynske hold. Senest er holdkammeraten fra OB’s U/19-hold Emil Peter Jørgensen debuteret i Superligaen, og Jens Jakob Thomasen tænker også på de øgede muligheder for et gennembrud i OB, hvor truppen er smal og vejen til førsteholdet er kortere end længe. 

– Det gør jeg i hvert fald. Det var også med i overvejelserne, da jeg forlængede min kontrakt. Superliga-holdet har fået en ny træner og en ny filosofi, hvor unge spillere kan få chancen. Tidligere var det måske andre spillere fra andre lande, der fik chancen under Lars Olsen og Viggo Jensen. Spillestilen passer også godt til min spilletype frem for den mere fysisk betonede fodbold, der tidligere var. Så det ville være stort, siger Jens Jakob Thomasen. 

17-årige Jens Jakob Thomasen har både optrådt for OB’s U/17-liga samt U/19-ligahold og har ligeledes været med på flere af de danske unglandshold. 





Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FC København-handling går verden rundt 

Viborg-boss afviser norsk storklub

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år