Superliga-klubber flokkes om Horsens-angriber

André Bjerregaard er på ønskelisten i flere Superliga-klubber. Det erfarer tipsbladet.dk.



Rasmus Thelander, Kasper Fisker, Anders K. Jacobsen.

Superligaen har de senere år hentet mange spillere i 1. division, der er blevet profiler i Superligaen, og nu kan den næste være på vej. Horsens-spilleren André Bjerregaard er således et varmt navn på sommerens transfermarkedet, hvor flere Superliga-spillere er interesserede i at hente Bjerregaard denne sommer. Det erfarer tipsbladet.dk.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er der flere klubber i laget under toppen af Superligaen, der lurer på André Bjerregaards kvaliteter. Det er endnu ikke bekræftet, hvilke klubber der viser interesse for spilleren, men det er klubber på niveau med OB, SønderjyskE og Esbjerg fB eller en af oprykkerne, der kunne være en fremtidig destination for Bjerregaard. Interessen er i hvert fald bred, og det er sandsynligt, at han havner i en Superliga-klub denne sommer. 

22-årige André Bjerregaard fik allerede debut i Superligaen som 19-årig i 2010, og han var også en del af det Horsens-hold, der blev nummer fire i landets bedste række i 2011/12-sæsonen. Siden var han med til at rykke ud af ligaen med klubben, og de sidste to sæsoner har han spillet i 1. division. I sidste sæson scorede Bjerregaard syv mål for AC Horsens, mens det kun er blevet til to mål i den netop afsluttede sæson.

Alligevel har Bjerregaard været et godt aktiv for AC Horsens, og med hans hurtighed har han været en trussel mod mange forsvarsspillere. Bjerregaard har primært spillet angriber eller kant for AC Horsens, men hans foretrukne position er pladsen som centerforward.

André Bjerregaards kontrakt med AC Horsens udløber først næste sommer, så 1. divisionsklubben skal have en transfersum for spilleren, men ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger ligger der en aftale om, at angriberen kan få lov at gå, hvis det rette tilbud dukker op. Meget tyder derfor på, at André Bjerregaard forlader AC Horsens denne sommer – fremtiden ligger formentlig i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCK-boss åben for lejeaftaler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han bestemmer det hele

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

– Han har en “grim” side



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på ny forstærkning

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Forventer rekord i Superliga-klub